شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: ورزشی
ساعت: 13:06 منتشر شده در مورخ: 1401/11/02 شناسه خبر: 1923639
کمک داور ویدئویی از حرف تا عمل

VAR در مسیر اجرایی شدن؛ آغاز پروسه ورود 6 سیستم به ایران/ دور زدن تحریم ها با لنز!

VAR در مسیر اجرایی شدن؛ آغاز پروسه ورود 6 سیستم به ایران/ دور زدن تحریم ها با لنز!
پروسه ورود ۶ سیستم VAR به ایران آغاز شده و به نظر می رسد این پروژه بزرگ سرانجام به فوتبال ایران وارد خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ داستان VAR در فوتبال ایران بدل به یک کلاف پیچیده و سردرگم شده که مدتهاست از مطرح شدن آن می گذرد اما هنوز به واقعیت نپیوسته و اجرایی نشده. پروژه ورود کمک داور ویدئویی به ایران مدت‌هاست که دنبال می‌شود و وعده‌های زیادی در این باره داده شده است. از راه‌اندازی در نیم‌فصل دوم فصل جاری گرفته تا آغاز لیگ آینده با VAR؛ وعده‌هایی بوده که در این مدت داده شده است.


فدراسیون فوتبال برای راه‌اندازی این سیستم سراغ شرکت EVS بلژیک رفت و در نهایت با این شرکت به توافق رسید تا کارها وارد مرحله اجرایی شود. مهدی تاج چندی پیش در نامه‌ای به باشگاه‌های لیگ برتر این شرکت را معرفی کرد و شرایط راه‌اندازی این پروژه را توضیح داد.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد که اقدامات جدیدتری در این زمینه صورت گرفته و فرآیند ورود 6 عدد از این سیستم‌ها از خارج از کشور آغاز شده است. 6 شهر و ورزشگاه برای چنین کاری در نظر گرفته شده که از جمله آنها می‌توان به تهران، کرمان و اصفهان اشاره کرد. طبق اعلام رئیس فدراسیون فوتبال، تیم‌هایی که ورزشگاه‌های‌شان مجهز به این سیستم نباشد باید در زمین دیگری که مجهز به VAR است، به میدان بروند.

یکی دیگر از نکاتی که درباره شرکت EVS وجود دارد مربوط به تحریم‌ها است. این موضوع مطرح شده که به واسطه تحریم‌های ظالمانه این شرکت نمی‌تواند با ایران همکاری کند و در صورتی که چنین کاری را انجام دهد، فعالیت‌های دیگرش با چالش مواجه خواهد شد. خبرنگار تسنیم کسب اطلاع کرده که برای این موضوع تدابیری اندیشیده شده تا تحریم‌ها گریبانگیر این شرکت نشود و البته ایران هم بتواند کارهای ورود و تجهیز VAR را پیش ببرد.

هزینه ورود سیستم کمک داور ویدئویی برعهده باشگاه‌هاست و رئیس فدراسیون فوتبال نیز به باشگاه تأکید کرده که باید هزینه‌ها را تأمین کنند. آموزش داوران نیز حدود 6 ماه زمان می‌برد اما فدراسیون اعلام کرده که می‌تواند مدت زمان را کاهش دهد.

به نظر می‌رسد گام‌های مثبتی برای ورود VAR به ایران برداشته شده و اگر روند خوبی طی شود می‌توان به آغاز لیگ آینده با این سیستم امید داشت و امیدوار بود که این بار وعده‌ها درست از آب درآید.

 

http://media.dana.ir/1923639
ارسال نظر
نظرات