شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 11:01 منتشر شده در مورخ: 1401/11/02 شناسه خبر: 1923602
معاون حقوقی رئیس جمهور:

اقدام نسنجیده پارلمان اروپا تقابل با استقلال سیاسی ایران است

اقدام نسنجیده پارلمان اروپا تقابل با استقلال سیاسی ایران است
محمد دهقان گفت: اقدام نسنجیده پارلمان اروپا صرفاً اقدام علیه بخشی از نیروهای مسلح ایران نیست، بلکه با هدف تقابل با حاکمیت ملی و استقلال سیاسی ایران صورت پذیرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد دهقان معاون حقوقی رئیس جمهور در واکنش به اقدام اخیر پارلمان اروپا گفت: اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان‌ تروریستی توسط پارلمان اتحادیۀ اروپا، که در اصل  یکصد و پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان نیروی نظامی رسمی کشور شناخته شده است، تبعیت کورکورانه از سیاست‌های ایالات متحدۀ آمریکا و بی‌حرمتی به اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ساختارهای برآمده از آن به حساب می‌آید.

وی با بیان اینکه همراهی اروپا با سیاست‌های ایالات متحدۀ آمریکا امروز این قارۀ را به میدان جنگی تبدیل کرده که از زمان پایان جنگ دوم جهانی بی‌مانند است، تاکید کرد: تروریستی خواندن سپاه پاسداران، بر خلاف مقررات حقوق بین‌الملل و ناقض استقلال سیاسی و حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران بوده و موجبات مسئولیت بین‌المللی اتحادیه اروپایی را فراهم می‌کند.

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تأمین امنیت منطقه‌ای و مبارزه با گروه‌های تروریستی بیان داشت: سپاه پاسداران پرچمدار مبارزه با تروریسم در منطقه با رعایت موازین حقوق بین الملل است.

وی همچنین اظهار داشت: این اقدام نسنجیده پارلمان اروپا صرفاً اقدام علیه بخشی از نیروهای مسلح ایران نیست، بلکه با هدف تقابل با حاکمیت ملی و استقلال سیاسی ایران صورت پذیرفته است.

دهقان با اشاره به اینکه دولت و مردم ایران هیچ گاه عدم ایفای تعهدات ناشی از برجام توسط کشورهای اروپایی را فراموش نمی کنند، اظهار داشت: بخشی از مشکلات امروز مردم ایران ناشی از تبعیت کشورهای اروپایی از آمریکا در اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه علیه ملت ایران است.

وی خاطرنشان کرد: با وجود نقض مستمر دستور موقت دیوان بین‌المللی دادگستری از سوی دولت ایالات متحدۀ آمریکا در تداوم اعمال تحریم های یکجانبه علیه ایران، دولت‌های اروپایی ترجیح دادند با سکوت خود و پیروی عملی از تحریم‌های یک‌جانبۀ آمریکا شریک این دولت در نقض حقوق بشر شهروندان ایرانی باشند.

معاون حقوقی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اقدام پارلمان اروپایی برخلاف اصل بنیادین عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها است، ادامه داد: این اصل، که برگرفته از اصل برابری دولت‌ها در حقوق بین‌الملل است، در اسناد بین‌المللی و آرای قضایی متعدد مورد شناسایی و تأکید قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1970 قطعنامۀ 2625، که با نام اعلامیۀ روابط دوستانه نیز شناخته می‌شود، را مورد پذیرش قرار داد که در آن بخش جداگانه‌ای به «اصل مربوط به تعهد عدم مداخله در امور مربوط به صلاحیت داخلی هر کشور، مطابق با منشور» اختصاص داده شده بود، افزود: پیش از این، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1965 طی قطعنامۀ 2131، اعلامیه عدم پذیرش مداخله و دخالت در امور داخلی کشورها را پذیرفته بود.

دهقان در پایان تاکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که با استناد به ماده 7 قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا، مصوب 1398، کلیه کشورهایی که به هر نحو از تصمیم ایالات متحده امریکا مبنی بر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی تبعیت یا حمایت نمایند، را مشمول عمل متقابل قرار دهد.

http://media.dana.ir/1923602
ارسال نظر
نظرات